15. INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL

   Tak ako všetky doterajšie ročníky medzinárodne uznávaného jazzového festivalu, tak aj aktuálny 13. ročník, vďačí za programovú a dramaturgickú prípravu a realizáciu, predovšetkým osobnému nadšeniu a zápalu niekoľkých banskobystrických jazzových muzikantov, členov Občianskeho združenia JAZZAR. Sú to Ing. Patrícia Páleníčková, riaditeľka OZ JAZZAR, a členovia správnej rady: Ing.arch. Vladimír Vizár a Mgr.art Martin Javorčík. Neodmysliteľne dôležitá je spolupráca s Penziónom Klopačka a jeho riaditeľom Milanom Vigašom.
Samozrejme, že podstatnú zásluhu na možnosti vôbec realizovať Jazzový Festival Špania Dolina´2017 má predovšetkým finančná podpora Fondu na podporu umenia, ako aj Mesta Banská Bystrica, a Banskobystrického samosprávneho kraja.

   Poďakovanie a uznanie organizátorov festivalu patrí všetkým priaznivcom, návštevníkom a fanúšikom, bez účasti ktorých by bola realizácia tohto podujatia bezpredmetná!

   V otázke žánrovej orientácie festivalu sa organizátori bezpečne opierajú o overenú dramaturgickú koncepciu – t.j. snahu o žánrovo rôznorodú a pestrú stavbu festivalového večera. Hlavným kritériom je predovšetkým umelecká kvalita. Na festivalovom pódiu 13. ročníka odznejú koncerty jazzového big bandu, tradičného jazzu, mainstreamu a aj moderného jazzu – s medzinárodnou účasťou.

   Program 13. Ročníka Medzinárodného Jazzového Festivalu Špania Dolina´2017 bude koncipovaný do jedného programového dňa a na jedno festivalové pódium.
Srdečne vás pozývame v sobotu, 19.augusta 2017, do malebnej starobylej baníckej a horskej obce Špania Dolina na festivalové pódium Penziónu „Klopačka“.

Program Festivalu :

MICHAL MOTÝĽ TENTET (SK)
SOFT JAZZ SOCIETY (SK)
JAZZ BAND BALL ORCHESTRA (PL) & STANLEY BRECKENRIDGE (USA)
OBRADOVIĆ – TIXIER DUO (CR,FR)
LUKÁŠ ORAVEC QUARTET (SK,CZ) & DANNY GRISSET (USA)

MICHAL MOTÝĽ TENTET (SK)

   Trombónistu Michala Motýľa už dávnejšie považuje slovenská, česká, ale aj európska jazzová scéna za nielen skvelého a technicky bravúrneho sólistu na basový trombón, ale aj za vynikajúceho autora a aranžéra.
Zoskupenie Michal Motýľ Tentet vzniklo v auguste 2013 pre nahrávanie vynikajúceho profilového albumu Michala Motýľa s názvom Sunflowers. Repertoár tenteta tvoria originálne skladby Michala Motýľa, Matúša Jakabčica, Nikolaja Nikitina a Erika Rothensteina. Tieto kompozície vychádzajú z tradície, ale kombinujú aj rôzne prvky moderného jazzu. Dychová sekcia tenteta je netradične zložená zo štyroch trombónov, jednej trúbky a dvoch saxofónov. Rytmickú sekciu tvorí gitara, kontrabas a bicie nástroje.

Obsadenie orchestra:

Michal Motýľ – bass trombón, kompozície, aranžmány
Jozef Vöröš – trombón
Juraj Mitošinka – trombón
Vlado Vizár a.h. – trombón
Ondrej Juraši – trúbka, krídlovka
Miroslav Poprádi – klarinet, soprán, tenor sax,
Erik Rothenstein – barytón sax, bas klarinet, flauta, kompozície, aranžmány
Matúš Jakabčic – giitara, gitarový synthezátor, kompozície, aranžmány
Peter Korman – kontrabas
Marián Ševčík – bicie

Michal Motýľ

   V r.1983–88 študoval na Št. Konzervatóriu v Košiciach v triede prof. Pavla Takáča. Počas štúdia získal na súťažiach Slovenských Konzervatórií viacero ocenení. VŠMU v Bratislave absolvoval v triede Doc. J.Gašparoviča. V r. 1989 získal na súťaži Amati Kraslice (ČSFR) 2.cenu, v r.1990 na Interpretačnej súťaži ml. umelcov v Bratislave 3.cenu a v r. 1992 na súťaži Pražská Jar Cenu pre najúspešnejšieho kanditáta z ČSFR.

   V r.1989 – 1990 bol členom Tanečného orchestra Československej televízie (bastrombón); Bratislavského Big Bandu; Big Bandu Radio Bratislava, pre ktorý aj komponoval a aranžoval; Bratislavského trombónového kvarteta, s ktorým účinkoval vo Viedni, Karlsruhe a iných európskych mestách.

   Od roku 1992 je členom trombónovej skupiny Slovenskej filharmónie (bastrombón) a členom CZ–SK Big Bandu Matúša Jakabčica, s ktorým sa zúčastnil rôznych jazzových festivalov. V rokoch 1996 –2005 príležitostne spolupracoval s Big Bandom Gustava Broma, od roku 2006 člen (bastrombón). V súčasnej dobe je aj členom menších kapiel. Bastrombón hrá v Nikistein Jazz Sextete ; Erik Rothenstein Jazz Quinete; Soul for Seven. V roku 2013 založil Michal Motýľ Tentet, s ktorým nahral CD Sunflowers; spolupracuje s formáciou Five ´Bones Brothers Vlada Vizára.

 

 

SOFT JAZZ SOCIETY (SK)

   Niekedy v marci-apríli 2013 sa zrodila myšlienka postaviť program a repertoár pre novú a netradičnú jazzovú formáciu muzikantov z Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna a Bratislavy, ktorí sa navzájom už dlhšie poznali, ale nemali príležitosť stretnúť sa na jednom pódiu. Hlavným spojovacím mottom projektu bola náklonnosť muzikantov (všetko profesionálnych hudobníkov) pre aranžovaný moderný jazzový žáner swingu, bopu, coolu – a treba zdôrazniť, aj pre inteligentný, mäkký a netradične kombinovaný zvuk tenorových dychových nástrojov s mäkkou gitarou a rytmikou orchestra. Autormi myšlienky sú gitaristka a speváčka Patrícia Páleníčková a trombónista Vlado Vizár.

   „SOFT JAZZ SOCIETY“ – teda „Spoločnosť jemného jazzu“, je orientovaný na jemnosť a mäkkosť zvuku a prejavu tejto formácie dychových nástrojov a rytmiky.

   Skladby koncertu pozostávajú nielen zo známych diel jazzovej knižnice a klenotnice, ale aj z autorskej dielne trombónistu Vlada Vizára.

 

Obsadenie orchestra SJS:

Patrícia Páleníčková – gitara, spev, lead.
Erik Rothenstein – barytón sax
Pavol Pondelík – tenor sax
Vlado Vizár – trombón
Samuel Juráš – bicie
Andrej Šebo – kontrabas

 

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA (PL) & STANLEY BRECKENRIDGE (USA)

   Krakovský orchester Jazz Band Ball Orchestra, je považovaný za najstarší poľský orchester tradičného jazzu. Vznikol v roku 1962 z iniciatívy nedávno zosnulého trubkára Johna Kudyka a skupiny študentov Academy of Music v Krakove. Debut JBBO sa konal súťažou amatérskych jazzových kapiel „poľského juhu“, kde skupina získala prvú cenu. Ďalším úspechom, ktorým sa predstavil JBBO už na celoštátnej jazzovej scéne, bolo víťazstvo v súťaži „Jazz na Odre“ v roku 1965. Táto udalosť odštartovala nespočetné množstvo koncertov v Poľsku a takmer po celom svete. Kapela sa zúčastnila na North Sea Jazz Festival v Haagu, Dixieland Meeting Oberhausen (Nemecko) a niekoľkokrát na slávnom Dixieland Jazz Jubilee v Sacramente (USA). Orchester spolupracoval s mnohými významnými hudobníkmi, vrátane slávneho trúbkára Wallace Davenporta. JBBO začinal ako dixielandová kapela, ale s postupom času a po personálnych zmenách, sa štýl vyvinul a rozšíril: (hovorí známy kritik Bogdan Chmury) „… Ich hudba je syntéza neworleánskeho jazzu, swingu s prvkami bebop, bluesu, poľského folklóru a latino“ – tomu hudobní fanúšikovia tlieskajú po viac ako päťdesiat rokov.

   Americký klavirista a spevák Stanley Breckenridge je doktor muzikológie a odborný asistent na Katedre afroamerických štúdií na California State University vo Fullertone. Prednášal tiež na univerzite v Márii Curie-Sklodowskej univerzity a Jagelonskej univerzite. Ako hudobník vystupoval sólovo, aj s inými hudobníkmi v mnohých európskych krajinách, Japonska a Spojených štátov. Vydal deväť hudobných albumov. S JBBO pracuje od roku 2013.

Obsadenie orchestra JBBO:
Michal Bylica – trúbka, spev
Marek Michalak – trombón, spev
Jacek Mazur – klarinet, tenorsax, spev
Wojciech Groborz – klavír
Teofil Lisiecki – kontrabas, leader
Wieslaw Jamiol – bicie
Stanley Breckenridge – sólový spev

 

OBRADOVIĆ – TIXIER DUO (CR,FR)

   „The Obradovic – Tixier Duo“ je nový projekt, ktorý vznikol zo spolupráce francúzskeho klaviristu Davida Tixiera a chorvátskej hráčky na bicie a perkusie Lady Obradović. Prináša novú formu jazzového prejavu, založenom na zmiešaní „live“ zvuku klavíra a bicích s elektronikou, textami, polyrytmami, elektronickými slučkami a v spojení so sofistikovanými harmóniami slúži ako prostriedok prenosu hudby k poslucháčovi s použitím emócií a elegancie. Prostriedky v podaní dua sú spojené s prekvapivou hybnosťou.

   Lada je umelec s vynikajúcou muzikálnosťou a hra na bicích je pre ňu „…ako hra na piano vyrobené z koží, ktoré sa dotykom a úderom rozozvučia“. Jej jemný dotyk vychádza z množstva variantov a dynamiky, niekedy sotva počuteľne, inokedy zase akoby kontrastne s opačnou dynamickou amplitúdou. Jej polyrytmické prostriedky vytvárajú priestor a atmosféru, ktorú v zápätí poskytne k dispozícii klavíru.
Dávid, výborný a tvorivý klavírista hrá súčasne dva klávesy, akustický a elektronický, aby pomocou rôznych farebných odtieňov spojil a rozšíril ich zvukové možnosti. Hra a elektronické zvuky vytvárané pravou rukou na syntezátore, dopĺňajú ako ozvena prirodzený zvuk klavíra.

   Toto duo, tvorené silnými hráčskymi osobnosťou, je harmonicky a rytmicky dokonalé, a čerpá zo zhodnej muzikantskej filozofie a presvedčenia.

   Lada Obradović je chorvátska jazzová hráčka na bicie, skladateľka a aranžérka. Hudobné vzdelávanie začala výukou klasickej hry na klavír. Neskôr „objavila“ bicie, do ktorých sa okamžite zamilovala. Po ukončení „Rock Academy“ v Záhrebe, sa presťahovala do rakúskeho Grazu, kde dokončila štyri roky štúdia bicích na bakalárskom stupni. V rámci tohto štvorročného štúdia mala možnosť sa stretnúť, pracovať alebo hrať s niektorými veľkými jazzovými menami ako napr. Jimmy Cobb, Don Menza, Curtis Fuller, Benny Golson, Carla Bley, a iní.

   V roku 2009 sa zúčastnila na Medzinárodnej letnej „Drums“ dielni, kde získala štipendijný pobyt v New Yorku. V roku 2014 začala nový projekt pod jej vedením „Lada Obradovic Project“. V roku 2016 sa stala finalistkou medzinárodnej súťaže Competition v Kalifornii. V rovnakom roku sa stáva členom David Tixier tria, s ktorým vystupuje po celom Švajčiarsku a Francúzsku. V nasledujúcich rokoch sa Lada zúčastnila na mnohých súťažiach a jazzových festivaloch v Európe. Vystupovala s rôznymi hudobnými formáciami rôznych štýlov, od tria až po big bandy v Chorvátsku, Slovinsku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.

Obsadenie :
David Tixier – klavír, klávesy, syntezátor, kompozície,
Lada Obradović – bubny, hlas, hračky, zvonkohra, kompozícia

 

LUKÁŠ ORAVEC QUARTET (SK, CZ) & DANNY GRISSET (USA)

   Popredný slovenský slovenský trúbkár a hráč na krídlovku, skladateľ a aranžér Lukáš Oravec patrí nielen k slovenskej jazzovej špičke, ale je známy a etablovaný už aj vo vrcholnej kategórii európskej a medzinárodnej jazzovej scény. Jeho pozitívna jazzová agilita a činorodosť je povestná. Okrem jeho spolupráce s niekoľkými domácich hudobnými telesmi, otvára aj vlastné jazzové projekty s významnými hosťami!

   Účasť jazzovej formácie Lukáš Oravec Quartet s americkým hosťom, vynikajúcim klavíristom a skladateľom Danny Grissettom na 13. Jazz Festivale Špania Dolina ´2017 možno považovať za výrazný organizátorský a dramaturgický úspech festivalu. Obsadenie Quarteta dotvára skvelá česko-slovenská jazzová rytmika: Tomáš Baroš – kontrabas a Marián Ševčík – bicie nástroje.

   Lukáš Oravec absolvoval štúdium na Konzervatóriu v Žiline. Po jeho ukončení bol prijatý na Royal Academy of Music Aarhus (DK) odbor klasickej hudby a štúdiu na jazzovej trúbke. V rokoch 2009-10 pokračoval v štúdiu na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně (CZ) na katedre vážnej hudby a tiež štúdium jazzovej interpretácie. Jednou z jeho najväčších skúseností bola stáž na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowice (PL), kde študoval na katedre klasickej hudby na katedre jazzu. Od roku 2011 sa venuje štúdiu jazzovej interpretácie na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně a v roku 2013 bol prijatý na jazzovú katedru Master of Arts City of Vienna University (AT).

   Spolupracoval na rôznych projektoch a s mnohými bigbandami, napr. v RAMA Big Band (DK), Big Bandu Gustava Broma, SK-CZ Big Bandu Matúša. Od roku 2012 hrá so svojím projektom Lukáš Oravec Quartet (SK/HU), s ktorým získal najvyššie ocenenie v súťaží nové tváre slovenského jazzu za „zrelý kolektívny výkon“. Debutový album „Introducing Lukáš Oravec Quartet“ vyhral cenu Esprit 2013 za najlepší jazzový album roku. Hosťuje a spolupracuje s česko-slovenskou, ale i zahraničnou jazzovou scénou a s jej významnými osobnosťami.

   Danny Grissett , je americký jazzový klavírista, klávesista a skladateľ, narodený r.1975 v Los Angeles. Ako päťročný začal hrať a študovať klasickú hudobnú výchovu a hru na klavír. Promoval v LA z hudobnej výchovy na California State University Dominguez Hills. Potom absolvoval dvojročný magisterský titul v odbore jazzovej interpretácie na California Institute of the Arts. Po troch rokoch hrania v okolí Los Angeles sa presťahoval do New Yorku, kde bol členom formácie trúbkára Nicholasa Paytona a členom orchestra trúbkára Toma Harrella. Grissett vydal svoj prvý album ako líder v roku 2006 pre spočnosť Criss Cross, pre ktorú pokračoval v nahrávaní ďalších albumov s významnými osobnosťami jazzovej scény v New Yorku.

   Časopis Down Beat v recenzii v roku 2010 poznamenal, že Grissettova jazzová hra vychádza z odkazu klavíristov Mulrewa Millera, Herbie Hancocka a Sonnyho Clarka, na ktorom vytvára vlastnú harmóniu a rytmus – svojim vlastným rukopisom.

Obsadenie Lukáš Oravec Quartet & Danny Grissett:
Danny Grissett – klavír, kompozície
Lukáš Oravec – trúbka, krídlovka, kompozície
Tomáš Baroš – kontrabas
Marián Ševčík – bicie