15. INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL

VLADO VIZÁR JAZZ QUINTET

V prvom úvodnom koncerte sa predstaví formácia, ktorá bola postavená špeciálne pre vystúpenie v programe tohtoročného Jazz Festivalu Špania Dolina. V jej podaní odznejú známe aj menej známe skladby z jazzových žánrov bebop, mainstream, swing a jazz latino – väčšinou vo vlastných aranžérskych úpravách. Ambíciou dramaturgie tohto koncertu bolo prezentovať vystúpenie pozmenenej zostavy – zo známych a aj nových tvarí – ktorú ešte diváci JF Špania Dolina nepoznajú. Hráči v tejto formácii spolu pravidelne nehrávajú, vzájomne sa však dobre poznajú a pozvanie na spoločný koncert prijali veľmi radi.

V orchestrálnych, alebo spievaných skladbách ako napr. „Got Bless The Child“ (Billy Holiday), „Four“ (Miles Davis), „Silver´s Serenade“ (Horace Silver), „One Note Samba“ (A.C.Jobim) atď., sa sólisticky predstavia všetci členovia Quinteta.

Orchester má medzinárodné zloženie, pretože pozvanie prijal aj taliansky kontrabasista Enea Bari, náš dobrý priateľ, žijúci na Slovensku, člen skvelého nitrianského big bandu Swingless Jazz Ensamble, absolvent Konzervatória v Nitre a Konzervatóriu v Taliansku, kde chodí hosťovať s tamojším big bandom.

Ostatní členovia Quinteta sú domáci hráči – mená Patrícia Páleníčková (B.Bystrica), Pavol Pondelík (B.Bystrica), Vlado Vizár (Bratislava / B.Bystrica) sú našim priaznivcom dobre známe.

Pozvanie do festivalového Quinteta ešte prijal bratislavský hráč na bicie nástroje, novinár a redaktor jazzovej redakcie Rádia Devín, a zároveň aj moderátor tohtoročného Festivalu Špania Dolina : Jaroslav Rozsíval.

Obsadenie:

Patrícia Páleníčková – spev, gitara
Pavol Pondelík – tenor/soprán saxofón
Vlado Vizár – trombón
Enea Bari (IT) – kontrabas
Jaroslav Rozsíval – bicie

BENKÓ DIXIELAND BAND

Potom, ako v decembri 2015 zomrel pán Sándor Benkó, kapelník a zakladateľ pôvodného známeho orchestra Benkó Dixieland Band – ‚BDB‘ , bol vo februári 2016 založený nástupca, orchester s prechodným názvom „Dixie Kings of Hungary“. Tento názov sa používal dočasne, pretože v júni 2019, sa získal plný oficiálny súhlas k používaniu pôvodného názvu.

Benkó Dixieland Band dosiahol svoje najvýznamnejšie úspechy v 80. a na začiatku 90. rokov, ale už v roku 1971 získali prvú cenu v jazzovej kategórii tradičného jazzu na Montreaux Jazz Festival. Doma a vo svete získali skutočne množstvo cien a ocenení, možno spomenúť ocenenie, ktoré udelilo Kalifornské štátne zhromaždenie v roku 1982; a Uznanie excelentnosti, prostredníctvom ktorého prezident Ronald Reagan v roku 1987 potvrdil svoje nadšenie k tradičnému jazzu.

Orchester často cestoval po svete a bol pravidelným účastníkom festivalu Sacramento Jazz Jubilee, kde v roku 1983 dostali titul „International Jazz Band of the Year“. Boli najobľúbenejšou jazzovou kapelou dixielandu v Maďarsku – za zmienku stojí aj viac ako 130 hodín televíznych programov a viac ako 60 CD.

Možno konštatovať, že Benkó Dixieland Band teda s hrdosťou nadväzuje na svoje úspechy a výsledky a pokračuje v práci.

Sme radi, že v programe tohtoročného Festivalu Špania Dolina bude žáner tradičného jazzu zastupovať špičkový maďarský orchester!

Obsadenie:

Nagy, Iván – trombón, spev, band leader
Szalóky, Béla – trúbka
Dennert, Árpád – klarinet, soprán / tenor saxofón
Kovacsevics, Gábor – bicie
Csikós, Miklós – kontrabas
Gáspár, Pál  – banjo
Pintér, Péter –  klavír

TRIO ŠTVERÁČEK-NIKOLIČ-KOSTADINOVIČ

Jazzové trio Ondřej Štveráček – Vladimír Kostadinovič – Milan Nikolič je medzinárodná jazzová formácia troch veľkých mien a veľkých jazzových postáv na európskom a medzinárodnom jazzovom nebi. Absolvovali spolu množstvo koncertov a všade získali obdiv, ocenenie a vynikajúce kritiky divákov a odborných médií. Ich skvostný moderný jazz hraný v triu bez akordického a harmonického nástroja je plnohodnotný a naplno vyťažený s dostatkom priestoru pre súhru, technicky brilantné sóla a vzájomnú jazzovú komunikáciu.

Účasť Tria v programe Jazz festivalu Špania Dolina ´2019 je prísľubom veľkého jazzového zážitku!

Ondřej Štveráček , vynikajúci český tenorsaxofónista, sa narodil 3. novembra 1977, v Moste(CZ). Začal sa učiť a hrať na klarinet keď mal 10 rokov, neskôr prešiel na tenor saxofón. Ako 15- ročný vstupuje do Big Bandu Litvínov, kde v roku 1995 získal cenu za najlepšieho sólistu v súťaži Czech Band Big Band. V roku 1998 sa presťahoval do Prahy, študoval na Konzervatóriu Jaroslava Ježka a začal hrať v pražských jazzových kluboch s českými špičkovými jazzovými hráčmi. V roku 2003 finalista prestížnej medzinárodnej jazzovej súťaže Hoeilaart v Belgicku. Od roku 2006 je členom legendárnej skupiny GUSTAV BROM Big Band, MATUŠ JAKABČIC CZ / SK Big Band, EAST-WEST EUROPEAN JAZZ ORCHESTRA. Debutový album „ONDŘEJ ŠTVERÁČEK QUARTET – WHAT´S OUTSIDE“ bol nominovaný ako BEST JAZZ ALBUM 2010 a druhý album „FORM“ bol vybraný ako JEDEN Z TRI BEST JAZZ ALBUMS 2013 jazzovými kritikmi. V priebehu rokoch sa však vo Štveráčkovej hre neodbytne derie na povrch jeho vlastná hudobnícka osobnosť, z čoho ťaží on sám, aj jeho poslucháči.

Vladimír Kostadinović, bubeník (ocenený v Tuscia v Jazz Italy, Jimmy Woode Competition), kapelník, skladateľ a aranžér je jedným z najžiadanejších bubeníkov európskej jazzovej scény, začal svoje hudobné vzdelanie ako päťročný, keď začal študovať klasický akordeón. Na bicie začal hrať profesionálne vo veku jedenástich rokov. Bubny boli vždy jeho skutočnou láskou a vášňou. Vladimir sa radí medzi bubeníkov, ktorí sú všestranní a otvorení pre mnohé štýly hudby. V auguste 2009 bol pozvaný na vystúpenie s majstrom organu Tony Monakom. Počas tejto doby Vladimir tiež tvoril vlastné kvarteto s Jimmy Greene, Danny Grissett a Matt Brewer, ktorý predstavoval svoje vlastné skladby. V roku 2009 s kapelou odišiel do štúdia v New Yorku a nahral svoje CD „KURZ PODUJATÍ“. Krátko potom nastúpil do skupiny Antonio Farao Trio, s ktorou v súčasnosti hrá a cestuje po celej Európe.

Milan Nikolić, narodený v roku 1973 v Srbsku v Kruševaci, sa začal venovať hudbe vo veku 17 rokov, hral rythm&blues v miestnych kapelách. V roku 1993 sa presťahoval do Belehradu, kde hral v skupine Hush. V roku 1996 sa presťahoval do Grazu v Rakúsku, kde študoval na Univerzite umenia. Počas štúdií a po jeho štúdiách (2003) sa podieľal na jazzovej scéne s mnohými skvelými jazzovými hudobníkmi, ako sú Benny Golson, Curtis Fuller, Billy Hart, Johnathan Blake, Vincent Herring, Eric Alexander, Kirk Lightsey, Jim Snidero, Walt Weiskopf, Harold Mabern, Antony Wonsey, Seamus Blake, Sheela Jordan a iní.

Od roku 2012 pôsobí ako basgitarista na Hudobnej fakulte v Belehrade.

Obsadenie :

Ondřej Štveřáček (CZ) – tenor / soprán saxofón
Vladimír Kostadinović (SRB)  – bicie
Milan Nikolić (SRB)  – kontrabas

PAIER VALCIC QUARTET

KlausPaier (*15.03.1966) je významný rakúsky akordeonista, bandoneonista a skladateľ. Vyrastal v St. Andrä a v Klagenfurte, kde na konzervatóriu 7 rokov študoval hru na akordeón, jazz a kompozíciu. Inšpirovali ho aj jazzoví inštrumentalisti ako Keith Jarett, Bill Evans, Thelonious Monk a ďalší. Ako prvý rakúsky akordeonista získal v roku 2011 v Moskve cenu Silver Disc Award – v súťaži pre mimoriadnych akordeonistov. Nahral sám, alebo s violončelistkou Asjou Valčić, množstvo CD  albumov. S hudbou precestoval Európu, USA, a veľa štátov Ázie. Patrí nesporne k európskej a svetovej špičke hráčov na akordeón.

Asja Valcic študovala a absolvovala hudobnú akadémiu v rodnom Záhrebe a neskôr na Čajkovského konzervatóriu v Moskve a aj v nemeckom Detmolde. Má za sebou veľmi významné medzinárodné sólové koncerty pod vedením dirigentov Zubina Mechtu a Kazushi Ono. Bola členkou viacerých známych symfonických orchestrov. V roku 1995 získala vo Francúzsku „Concours international de jeunes concertistes de Douai“. Tieto angažmány jej upevnili pozíciu na európskej hudobnej scéne. Súbežne sa Asja Valćić intenzívne venuje aj improvizácii a nového uplatnenie violončela. To uplatňuje o.i. aj v duu s rakúskym akordeonistom a skladateľom Klausom Paierom (2009) v hudobných prejavoch, ktoré majú veľké medzinárodné uznanie.

„Ako hudobník, ktorý vyrastal v komornej hudbe, Asja Valćić dokáže vdýchnuť svoj jazz s nezvyčajnou vitalitou a majstrovstvom“.

Od roku 2007 Asja Valćić nahrala a vydala 10 svojich CD.

Projekt „Cinema Scenes“ – Scény v kine :

“Univerzálna, neporovnateľná komorná hudba”, ako napísal Frankfurter Allgemeine Zeitung. To je jednou nadšenou vetou charakterizovaný projekt rakúskeho akordeonistu Klausa Paiera a chorvátskej violončelistky Asja Valcić. Nanovo v ňom definujú poslania a role svojich nástrojov v rámci jazzového štýlu : Paier s vlastným štýlom hrania, jemne doladeným po mnohých rokoch hrania, a Valcić s mimoriadnou dynamikou, klasickou presnosťou a s magnetickou silou. Ich skladby spájajú klasickú, jazzovú, bluesovú a tangovú hudbu, a modernú hudbu, aby vytvorili jedinečný, nezameniteľný zvuk a štýl, ktorý je minimalistický a takmer symfonický.

Toto bohatstvo farieb a obrázkov je ťažiskom a srdcom posledného albumu Paiera a Valcic. „Scény v kine“ sú čiastočne výsledkom dojmu z rôznych filmov, ale väčšinou sú to vlastné vizuálne nápady, ktoré inšpirujú zvuky. Duo posilnilo účinok hudby prizvaním dvoch kolegov: Stefana Gfrerrera na kontrabas a Romana Werniho na bicie a perkusie. Ako kvarteto filmové scény hrajúce sa v mysli dosahujú ešte silnejší základ a bohatšiu rozmanitosť. Začína to Valcičovou „Synchronizáciou“, kde najprv počujeme rozdielne hlasy nástrojov predtým ako sa spoja v jasnom rytme a v jednej reči. Každá scéna je majstrovsky vykúzlená hudobníkmi s virtuóznymi melódiami, sprievodmi a až infekčnými rytmami, od latinských amerických prvkov „váhania“ až po pružné jazzové štetce „Grietovej témy“. Album tvorí veľkú, dramatickú krivku, ale napätie, ktoré charakterizuje „Cinema Scenes“ a evokuje filmy, sa nachádza aj v každej jednotlivej skladbe.

Projekt „Scény v kine“ v podaní Paier Valcić Quarteta sľubuje hudobné a emočné zážitkom, aký sme ešte na festivaloch Špania Dolina doteraz nemali!

Obsadenie:

Klaus Paier – akordeón, bandoneon
Asja Valcić – violončelo
Stefan Gfrerrer – kontrabas
Roman Werni – bicie, perkusie