16. INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL

TRADITIONAL CLUB REVIVAL a hosť Peter Lipa

     Orchester s jeho sólistami, aj jeho hosť Peter Lipa, sú už dlhé roky dobre známi na nielen slovenskej jazzovej scéne.

     Blížiace sa okrúhle 60-ročné jubileum orchestrov „Traditional Club Bratislava“ a „Revival Jazz Band Bratislava“, ktoré zaznamenáme budúci rok, nám nástojčivo pripomína históriu – najskôr amatérskej a neskôr profesionálnej reprezentácie tradičného jazzu na Slovensku. Budeme mať možnosť si pripomenúť, obnoviť, alebo niekomu zase otvoriť nové informácie o histórii, podmienkach a výrazných úspechoch tradičného jazzu na Slovensku. Dva jubilejné koncerty, ktoré sa uskutočnili pri 55.výročí založenia „Traditional Clubu Bratislava“ a „Revival Jazz Bandu Bratislava“, boli v roku 2017 aj podnetom k vzniku skupiny TRADITIONAL CLUB REVIVAL, ktorej cieľom je znova oživiť duch hudby, ktorú členovia pred rokmi hrali a ktorá svojou spontánnosťou a vitalitou stále oslovuje aj publikum nielen staršej ale aj dnešnej mladej generácie. Tomu zodpovedá aj žánrová pestrosť repertoáru a inštrumentálna kombinácia: soprán saxofón, trombón a gitara / banjo, ktorá umožňuje aj rozličné farebné a štýlové varianty a tým aj neštandardný zvuk tejto novej formácie.

Obsadenie orchestra, v ktorom jeho celá mužská zložka stála aj pri jeho vzniku pred 59-timi rokmi… :

     Patrícia Páleníčková – spev, gitara, bendžo
     Igor Čelko – soprán saxofón, arr., leader
     Vlado Vizár – trombón
     Andrej Šebo – kontrabas
     Karol Sucháň – bicie

   Sobotňajší spoločný festivalový koncert so spevákom Petrom Lipom je zostavený zo známych swingových a mainstreamových jazzových skladieb a „ušitý“ na mieru tohto vystúpenia.

Peter Lipa

     Peter Lipa je rodákom z Prešova. V rokoch 1962 – 1968 absolvoval štúdium na Stavebnej fakulte SVŠT a v rokoch 1975 – 1976 nadstavbové štúdium žurnalistiky v Bratislave. Už počas štúdia pôsobil v Prešovskom amatérskom divadle, od roku 1963 hrával v hudobnej skupine Struny spolu so študentmi stavebnej fakulty SVŠT. Okrem účinkovania v mnohých kapelách pôsobil aj v Československom rozhlase, v redakcii vedy a techniky i v hudobnej redakcii.V rokoch 1980 – 1986 pôsobil v zoskupení Lipa – Andršt Blues Band. V roku 1977 začala spolupráca s Petrom Breinerom. V roku 1986 vznikla spojením dvoch popredných revivalistických skupín Nový tradicionál a Revival Jazz Band formácia T + R Band. Okrem štandardného dixielandového repertoáru mierila i do swingu, úpravy skladieb vážnej hudby, rock and roll, blues a podobne, čo zabezpečovalo divácku príťažlivosť. Často hrávala v zahraničí (Holandsko, Nemecko, Fínsko, Španielsko, Kuba, Alžírsko, Grécko, Švajčiarsko, USA a mnoho ďalších). Najznámejšie však boli jej pravidelné štvrtky od roku 1980 do roku 1997 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa, ktoré nadobudli priam kultovú tradíciu. Potom založil Peter Lipa vlastnú formáciu. Bolo to v roku 1997 po rozchode s T+R band. Peter Lipa je od roku 1989 prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.

ALTAR TRIO (SK)

   Slovenský jazz svetovej úrovne pre náročných. Tak by sa dal stručne charakterizovať Altar – nový album a koncertný projekt popredných domácich hudobníkov a skladateľov, saxofonistu Nikolaja Nikitina , klavíristu Ľuboša Šrámeka a hosťujúceho kontrabasistu Štefana „Pištu“ Bartuša.

   Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek vydali prvý spoločný album Altar ešte v roku 2017. Ideou projektu bolo vytvoriť pomyselný hudobný oltár, na ktorom venovali skladby hudobným vzorom a svojim blízkym. Spájajú sa v ňom inšpirácie súčasným svetom, starou i novou hudbou, priateľmi, duchovnými ideami či psychickým rozpoložením.

   Nikitinov saxofón sa prezentuje v podobnom duchu. Na tomto albume exceluje najmä ako jazzman – purista, poznajúci mantinely a vytvárajúci si Vlastné „kapitoly“ príbehu s nenútenou eleganciou.

   Ľuboš Šrámek za klavírom si počína s podobnou disciplinovanosťou. Jeho nástroj je však tiež pôvodcom ďalších postranných vlákien, spriadajúcich pavučinu veľmi rafinovaného jazzu. Je treba pripomenúť, že výsledný celok má atraktívnu formu a po množstve vypočutí si nájde cestu aj do uší, ktoré sú zvyknuté na niečo „ľahšie“.

   Štefan „Pišta“ Bartuš absolvent Konzervatória v Banskej Bystrici (odbor kontrabas), okrem členstva v rôznych orchestroch a formáciách, je aj vyhľadávaným kolegom – jazzovým kontrabasistom v početných jazzových projektoch, koncertoch a festivaloch nielen na Slovensku. Na Španej Doline sa bude hosťovsky podieľať na nevšednej prezentácii projektu Altar.

Nikolaj Nikitin– tenor / soprán saxofón
Ľuboš Šrámek – klavír
Štefan „Pišta“ Bartuš (SK) – kontrabas

Trio ESJA (AT)

Rázne, pulzujúco, lyricky a zároveň pokojne prezentuje svoj program trio Esja z Rakúska. Kapelníkovi a klavíristovi Jörgovi Leichtfriedovi prostredníctvom jeho skladieb sa darí obsiahnuť široké hudobné spektrum džezu a elegantne tkať doslova červené vlákno celým programom.
Jörga Leichtfrieda s Hubertom Bründlmayerom spája takmer desaťročná spolupráca na rôznych projektoch a vo viacerých džezových formáciách. Ich koncertné a impresívne virtuózne podanie hry na klavír a kontrabas je mimoriadne silným a emotívnym zážitkom.
K nim v roku 2017 sa pridal rodák zo Slovenska, kontrabasista Štefan „Pišta“ Bartuš, ktorý je žiadaným hudobníkom na medzinárodnej džezovej scéne a dôležitým umeleckým „doplnkom“ tria Esja, Z nepretržitej interakcie a súhry cíti poslucháč dlhú cestu, ktorou prešiel každý z troch hudobníkov v priebehu svojho umeleckého vývoja.
Leichtfried, Bründlmayer a Bartuš predstavia program koncipovaný takmer výlučne z vlastných skladieb. Milovníci komornej modernej jazzovej hudby sa majú naozaj na čo tešiť – máme v programe Jazz Festivalu Špania Dolina ´2020 koncert, úroveň ktorého siaha k špičke európskeho a svetového jazzového umenia!

Jörg Leichtfried (AT) – klavír
Hubert Bründlmayer (AT) – bicie
Štefan „Pišta“ Bartuš (SK) – kontrabas