ALTAR TRIO (SK)

   Slovenský jazz svetovej úrovne pre náročných. Tak by sa dal stručne charakterizovať Altar – nový album a koncertný projekt popredných domácich hudobníkov a skladateľov, saxofonistu Nikolaja Nikitina , klavíristu Ľuboša Šrámeka a hosťujúceho kontrabasistu Štefana „Pištu“ Bartuša.

   Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek vydali prvý spoločný album Altar ešte v roku 2017. Ideou projektu bolo vytvoriť pomyselný hudobný oltár, na ktorom venovali skladby hudobným vzorom a svojim blízkym. Spájajú sa v ňom inšpirácie súčasným svetom, starou i novou hudbou, priateľmi, duchovnými ideami či psychickým rozpoložením.

   Nikitinov saxofón sa prezentuje v podobnom duchu. Na tomto albume exceluje najmä ako jazzman – purista, poznajúci mantinely a vytvárajúci si Vlastné „kapitoly“ príbehu s nenútenou eleganciou.

   Ľuboš Šrámek za klavírom si počína s podobnou disciplinovanosťou. Jeho nástroj je však tiež pôvodcom ďalších postranných vlákien, spriadajúcich pavučinu veľmi rafinovaného jazzu. Je treba pripomenúť, že výsledný celok má atraktívnu formu a po množstve vypočutí si nájde cestu aj do uší, ktoré sú zvyknuté na niečo „ľahšie“.

   Štefan „Pišta“ Bartuš absolvent Konzervatória v Banskej Bystrici (odbor kontrabas), okrem členstva v rôznych orchestroch a formáciách, je aj vyhľadávaným kolegom – jazzovým kontrabasistom v početných jazzových projektoch, koncertoch a festivaloch nielen na Slovensku. Na Španej Doline sa bude hosťovsky podieľať na nevšednej prezentácii projektu Altar.

Nikolaj Nikitintenor / soprán saxofón
Ľuboš Šrámek – klavír
Štefan „Pišta“ Bartuš (SK) – kontrabas