TRADITIONAL CLUB REVIVAL a hosť Peter Lipa

     Orchester s jeho sólistami, aj jeho hosť Peter Lipa, sú už dlhé roky dobre známi na nielen slovenskej jazzovej scéne.

     Blížiace sa okrúhle 60-ročné jubileum orchestrov „Traditional Club Bratislava“ a „Revival Jazz Band Bratislava“, ktoré zaznamenáme budúci rok, nám nástojčivo pripomína históriu – najskôr amatérskej a neskôr profesionálnej reprezentácie tradičného jazzu na Slovensku. Budeme mať možnosť si pripomenúť, obnoviť, alebo niekomu zase otvoriť nové informácie o histórii, podmienkach a výrazných úspechoch tradičného jazzu na Slovensku. Dva jubilejné koncerty, ktoré sa uskutočnili pri 55.výročí založenia „Traditional Clubu Bratislava“ a „Revival Jazz Bandu Bratislava“, boli v roku 2017 aj podnetom k vzniku skupiny TRADITIONAL CLUB REVIVAL, ktorej cieľom je znova oživiť duch hudby, ktorú členovia pred rokmi hrali a ktorá svojou spontánnosťou a vitalitou stále oslovuje aj publikum nielen staršej ale aj dnešnej mladej generácie. Tomu zodpovedá aj žánrová pestrosť repertoáru a inštrumentálna kombinácia: soprán saxofón, trombón a gitara / banjo, ktorá umožňuje aj rozličné farebné a štýlové varianty a tým aj neštandardný zvuk tejto novej formácie.

Obsadenie orchestra, v ktorom jeho celá mužská zložka stála aj pri jeho vzniku pred 59-timi rokmi… :

     Patrícia Páleníčková – spev, gitara, bendžo
     Igor Čelko – soprán saxofón, arr., leader
     Vlado Vizár trombón
     Andrej Šebo – kontrabas
     Karol Sucháň – bicie

   Sobotňajší spoločný festivalový koncert so spevákom Petrom Lipom je zostavený zo známych swingových a mainstreamových jazzových skladieb a „ušitý“ na mieru tohto vystúpenia.

Peter Lipa

     Peter Lipa je rodákom z Prešova. V rokoch 1962 – 1968 absolvoval štúdium na Stavebnej fakulte SVŠT a v rokoch 1975 – 1976 nadstavbové štúdium žurnalistiky v Bratislave. Už počas štúdia pôsobil v Prešovskom amatérskom divadle, od roku 1963 hrával v hudobnej skupine Struny spolu so študentmi stavebnej fakulty SVŠT. Okrem účinkovania v mnohých kapelách pôsobil aj v Československom rozhlase, v redakcii vedy a techniky i v hudobnej redakcii.V rokoch 1980 – 1986 pôsobil v zoskupení Lipa – Andršt Blues Band. V roku 1977 začala spolupráca s Petrom Breinerom. V roku 1986 vznikla spojením dvoch popredných revivalistických skupín Nový tradicionál a Revival Jazz Band formácia T + R Band. Okrem štandardného dixielandového repertoáru mierila i do swingu, úpravy skladieb vážnej hudby, rock and roll, blues a podobne, čo zabezpečovalo divácku príťažlivosť. Často hrávala v zahraničí (Holandsko, Nemecko, Fínsko, Španielsko, Kuba, Alžírsko, Grécko, Švajčiarsko, USA a mnoho ďalších). Najznámejšie však boli jej pravidelné štvrtky od roku 1980 do roku 1997 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa, ktoré nadobudli priam kultovú tradíciu. Potom založil Peter Lipa vlastnú formáciu. Bolo to v roku 1997 po rozchode s T+R band. Peter Lipa je od roku 1989 prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.