by Miroslava Strháková © Webdesing

Copyright © 2019


Potom, ako v decembri 2015 zomrel pán Sándor Benkó, kapelník a zakladateľ pôvodného známeho orchestra Benkó Dixieland Band - 'BDB' , bol vo februári 2016 založený nástupca, orchester s prechodným názvom „Dixie Kings of Hungary“. Tento názov sa používal dočasne, pretože v júni 2019, sa získal plný oficiálny súhlas k používaniu pôvodného názvu.

Benkó Dixieland Band dosiahol svoje najvýznamnejšie úspechy v 80. a na začiatku 90. rokov, ale už v roku 1971 získali prvú cenu v jazzovej kategórii tradičného jazzu na Montreaux Jazz Festival. Doma a vo svete získali skutočne množstvo cien a ocenení, možno spomenúť ocenenie, ktoré udelilo Kalifornské štátne zhromaždenie v roku 1982; a Uznanie excelentnosti, prostredníctvom ktorého prezident Ronald Reagan v roku 1987 potvrdil svoje nadšenie k tradičnému jazzu.

Orchester často cestoval po svete a bol pravidelným účastníkom festivalu Sacramento Jazz Jubilee, kde v roku 1983 dostali titul „International Jazz Band of the Year“. Boli najobľúbenejšou jazzovou kapelou dixielandu v Maďarsku - za zmienku stojí aj viac ako 130 hodín televíznych programov a viac ako 60 CD.

Možno konštatovať, že Benkó Dixieland Band teda s hrdosťou nadväzuje na svoje úspechy a výsledky a pokračuje v práci.


Sme radi, že v programe tohtoročného Festivalu Špania Dolina bude žáner tradičného jazzu zastupovať špičkový maďarský orchester!


Obsadenie:

Nagy, Iván    – trombón, spev, band leader

Szalóky, Béla   – trúbka

Dennert, Árpád   – klarinet, soprán / tenor saxofón

Kovacsevics, Gábor – bicie

Csikós, Miklós   – kontrabas

Gáspár, Pál    – banjo

Pintér, Péter  –  klavír


I BENKÓ DIXIELAND BAND