by Miroslava Strháková © Webdesing

Copyright © 2019

I 12. JAZZ FESTIVAL

ŠPANIA DOLINA - BANSKÁ BYSTRICA 2016

 Orchester vznikol v septembri 2015 v Nitre, pod záštitou Súkromnej ZUŠ Heleny Madariovej. Nesie úlohu predovšetkým školiaceho orchestra pre mladých študentov ZUŠ-iek v nitrianskom regióne, ktorí sa vážnejšie zaujímajú o jazz a swing a majú chuť sa tomuto žánru venovať aj praktickou prácou v orchestri. Orchester založil a vedie neúnavný a pre jazz nadšený pedagóg, aranžér, trúbkár Martin Štourač, ktorý je zároveň aj dirigentom a kapelníkom staršieho a už 15 rokov zabehnutého a aj medzinárodne známeho „staršieho brata“: orchestra Swingless Jazz Ensamble.

   

   Mladý orchester má chuť do práce a má ambície obsadzovať programy jazzových koncertov a súťaží - najbližšie na súťaži big bandov v Českej Kamenici´2016.


Obsadenie orchestra je klasické big bandové: 5 saxofónov, 4 trúbky, 3 trombóny, klavír, bicie, basa, gitara
Dirigent: Martin Štourač
Spev: Bianka Verešová

SWINGLESS JUNIOR JAZZ BAND (SK)

  Niekedy v marci-apríli 2013 sa zrodila myšlienka a nápad postaviť program a repertoár pre novú a netradičnú jazzovú formáciu muzikantov z Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna a Bratislavy, ktorí sa síce navzájom už dlhšie poznali, niektorí spolu aj hrali, ale všetci kompletne sa na jednom pódiu ešte nestretli. Hlavným spojovacím mottom projektu bola náklonnosť muzikantov (inak, všetko profesionálnych hudobníkov), pre aranžovaný moderný jazzový žáner swingu, bopu, coolu, a treba zdôrazniť, aj pre inteligentný, mäkký a netradične kombinovaný zvuk tenorových dychových nástrojov s mäkkou gitarou a rytmikou orchestra. Autormi myšlienky boli gitaristka, speváčka a kapelníčka Patrícia Páleníčková a trombónista Vlado Vizár. 


   SOFT JAZZ SOCIETY – teda „Spoločnosť jemného jazzu“, je to o.i. aj zámerná asociácia s rôznymi slávnymi a legendárnymi jazzovými smermi a žánrami ako „Cool Jazz“, „Be-bop“, „Hard bop“, „West Coast Jazz“, „East Coast Jazz“, a iné. Jemnosť zvuku tejto novej formácie tkvie v mäkkom zvuku všetkých dychových nástrojov a rytmiky.

   Skladby koncertu pozostávajú nielen zo známych diel jazzovej knižnice a klenotnice, ale aj z autorskej dielne trombónistu Vlada Vizára.

Obsadenie orchestra v tohtoročnom koncerte Festivalu:
Patrícia Páleníčková - spev, gitara, lead.
Ján Babič a.h. - bicie
Andrej Šebo - kontrabas
Vlado Vizár - trombón
Erik Rothenstein a.h. - barytón saxofón
Pavol Pondelík - tenor saxofón

SOFT JAZZ SOCIETY (SK)

SWINGLESS JAZZ ENSEMBLE (SK)

  Rio Danubio nesie v sebe latin-jazzový spirit a spája ho s prvkami moderného jazzu. Väčšiu časť projektu tvoria autorské kompozície doplnené o štýlovo upravené jazzové štandardy. Bluesová forma a modálne plochy s afro-kubánskymi patternami, spevné melódie s podkladom bossa novy alebo komplexnejšie štruktúrované skladby prepojené s latino groovami tvoria jadro. Hudba pôsobí sviežo, miestami aj s tanečnými sekvenciami, ktoré vzápätí vystriedajú expresívne sóla. Okrem dvoch dychov, barytón saxofónu a basového trombónu, dostali priestor aj bicie alebo perkusie, ktoré nespĺňajú iba doprovodnú funkciu ale aj sú rovnocennými sólovými nástrojmi.


   Leader projektu Erik Rothenstein priniesol do kapely na mieru „ušité“ aranžmány a dramaturgický koncept, autorsky prispel aj basový trombónista Michal Motýľ.


   Tento projekt prináša na Slovensku ojedinelú koncepciu spojenia jazzu a latinsko-americkej tradície. Bol nominovaný na cenu ESPRIT 2014 - Slovak jazz award.

Obsadenie:

Erik Rothenstein - barytón saxofón, komp., arr., leader
Michal Motýľ - basový trombón, komp., arr.
Pavol Bereza - gitara
Vlado Máčaj - kontrabas
Marán Ševčík - bicie
Eddy Portella - perkusie


RIO DANUBIO ERIK ROTHEINSTEIN BAND (SK)

  Gábor Winand patrí a v Európe je právom považovaný za jazzového speváka číslo jeden. V začiatkoch svojich hudobných štúdií inklinoval k opernému spevu, no túto možnosť nedostal. V roku 1983 začal študovať spev na jazzovom odbore na Academy of Music v Budapešti - a ukázalo sa, že jazz je žáner, v ktorom je naozaj doma. Taktiež zároveň študoval a vyštudoval klarinet, saxofón a flautu na profesionálnej úrovni.


   V roku 2001 vystupoval na galakoncerte speváckej súťaže maďarského rozhlasu a predsedom poroty bol Al Jarreau, ktorý bol natoľko nadšený z výkonu Gábora, že ho potom pozval ako hosťa vo svojom vlastnom koncerte.


   Často vystupuje v duu vo svojom projekte „A capella“ ako spevák a tiež inštrumentalista so svojou manželkou, kubánskou speváčkou Elsou Valle.


   Elsa Valle je speváčka a skladateľka, narodená na Kube - teraz žije v Európe. Pochádza z prestížnej hudobníckej rodiny. Študovala v najlepšej hudobnej akadémii v Havane.


   V súčasnej dobe často poriada koncerty aj v duu s Bélom Szakcsi Lakatosom. Má za sebou mnohé albumy a nahrávky. V roku 2002 mu francúzsky časopis Jazzman udelil cenu "Choc de l'année", a vyhlásil jeho album za album roka. Aj jeho ďalšie albumy získali medzinárodné uznania. Na ich základe dostal pozvania na festivaly mnohých krajín (Jazz Festival de Souillac, Jazz Festival de Tours, Crest Jazz Vocal, Mitteleuropa Jazz Festival - Schiltingheim, Iberoamericana - Kuba) a do klubov v mnohých mestách vrátane Paríža, Valenciennes, Barcelony a Drážďan. Súčasne organizuje pravidelné semináre (Lamatin Jazz Festival v Szombathely, International Jazz Workshop v Prahe) ako pedagóg.


   Je pre nás česť a úspech, že spolu s Elsou Valle prijali pozvanie aj na 12.Jazz festival v Španej Doline!


Elsa Valle - spev
Gábor Winand - spev, saxofón, klavír

GÁBOR WINAND & ELSA VALLE „A CAPELLA“ (HU / CU)

  Obidve profesionálne formácie a orchestre „VLADO VIZÁR JAZZ QUARTET“ , aj „VV – REVIVAL & TRADITIONAL JAZZ BAND“, okrem svojich orchestrálnych produkcií, trvale a intenzívne spolupracujú aj s mnohými významnými a poprednými jazzovými spevákmi, speváčkami a hosťujúcimi sólistami.


   Jedným z projektov formácie „VLADO VIZÁR JAZZ QUARTET“ (v ktorej okrem sólového trombónu hrá rytmická sekcia klavír, kontrabas a bicie), je koncertný jazzový program orchestra s prizvanými štyrmi poprednými slovenskými jazzovými trombonistami – pod názvom : „ 5 ´Bones Brothers“ (Päť trombónových bratov).


   V repertoári programu sú zaradené svetové jazzové štandardy (Duke Ellington, Gerome Kern, George Gershwin, Neal Hefti a.i., a tiež vlastné skladby Michala Motýľa a Vlada Vizára) v špeciálnych aranžmánoch pre 5 dychov - 5 trombónov (odtiaľ názov „ 5 ´BONES“). K obsadeniu základného „Vlado Vizár Jazz Quarteta“, sme pozvali popredných slovenských trombonistov, členov a sólistov Slovenskej Filharmónie), ktorí výrazne inklinujú aj k jazzovému prejavu.


   Je to teda – dá sa povedať – programový bonbónik, ktorý je založený na neopakovateľnom, nádhernom zamatovom a noblesnom zvuku jazzovej trombónovej sekcie. 

Obsadenie orchestra:

Braňo Belorid , a.h. - trombón
Albert Hrubovčák, a.h. - trombón
Ľubo Horák, a.h. - trombón

Michal Motýľ, a.h. - basový trombón, komp., arr.
Vlado Vizár - trombón
Andrej Šebo - kontrabas
Janko Babič - bicie
Pavol Bodnár - klavír5 ´BONES BROTHERS (SK)

  Orchester Tango & Jazz Quartet predstavuje novú hudobnú koncepciu, vychádzajúcej z prelínania melodických a rytmických vzorov klasického argentínskeho tanga s jazzovými harmóniami a improvizáciami. Tento nový prístup bol ocenený nadšenými reakciami nielen doma v Argentíne, ale aj na medzinárodnej úrovni. "Je to prvýkrát, čo počujem cieľavedomú a výbornú fúziu jazzu a tanga", povedal veľký francúzsky akordeonista Richardo Galliano, s ktorým orchester T&JQ intenzívne spolupracoval. Gustavo Firmenich, kapelník Quarteta, na základe veľmi dôsledného štúdia jazzu a tanga začal od roku 2000 systematicky a odborne hľadať spôsoby a prostriedky, ako spojiť tieto dva hudobné žánre s využitím ich nosných charakteristických prvkov. Po cieľavedomých pokusoch bola v roku 2007 konsolidovaná formácia T&JQ, ktorá sa zakrátko stretla s veľmi priaznivou odbornou aj verejnou reakciou.


   Orchester T&JQ predložil doma v Argentíne projekt domácich a zahraničných koncertných turné - a čo je naozaj úžasné a závideniahodné - Ministerstvo zahraničných vecí Argentíny vyhlásil tento projekt za predmet kultúrneho a umeleckého záujmu krajiny (!) a od roku 2011 dodnes finančne zabezpečuje zahraničné cesty orchestra po Európe, neskôr v Afrike, potom v Ázii a dokonca v roku 2014 zabezpečil svoju záštitu pre dvojmesačné turné okolo sveta (z USA do Európy, potom Rusko, Sibír, Čina, Hongkong!). V piatich medzinárodných turné hral orchester v najvýznamnejších jazzových kluboch a na festivaloch doslova po celom svete.


   V tomto roku T&JQ uskutočňuje svoje šieste - znova európske turné - v rámci ktorého bude exkluzívne koncertovať aj na Slovensku : a to na 12.Jazz Festivale v Španej Doline!


   A to možno celkom určite považovať za husársky organizačný a programovo-umelecký úspech usporiadateľov 12.jazzového festivalu v Španej Doline, o.z. JAZZAR! 

Obsadenie T&JQ:

Alejandro Beelmann - bicie 
Federico Hilal - el. basa
 
Horacio Acosta - klavír
 
Gustavo Firmenich - tenor saxofón a klarinet, leader

TANGO & JAZZ QUARTET (ARG)

www.erikrothenstein.com

www.winandgabor.com

www.elsavalle.com

www.tangojazzquartet.com

Matúš Rybár - 1st tenor sax 
Monika Štrbová - 2nd tenor sax 
Ľuboš Pňaček - baritone sax, clarinet 
Boris Berlanský - guitar 
Enea Bari - double bass 
Lukáš Rudzan - piano 
Marcel Kóňa - drums

Dominika Titková - vocal
Marek Kutnár - vocal

  Teleso Swingless Jazz Ensamble vzniklo ešte v roku 1999 pri ZUŠ v Mojmírovciach ako školský jazzový súbor dávajúci šancu nádejným žiakom. Za takmer 15 rokov existencie si teda big band prešiel dlhú cestu. Kolektív neskôr pôsobil i pri Súkromnej ZUŠ ARS Studio, momentálne funguje pod hlavičkou Súkromnej ZUŠ Heleny Madariovej v Nitre.

   

   Dovedna 16 hudobníkov a jedna speváčka sú zárukou plného nabitého zvuku typického pre ansámble prvej polovice minulého storočia. Mužstvo zoskupené okolo bandleadera Martina Štourača Vám okrem tradičných big-bandových klasík zahrá i aranžmány latinsko-americkej hudby, muzikálových piesní či dokonca rockových hitov.

   

   Swingless Jazz Ensamble je predovšetkým koncertné teleso, ich vystúpenia môžete vzhliadnuť nie len na spoločenských udalostiach ako plesy či oslavy, ale i v hudobných kluboch či na medzinárodných súťažiach. Spomeňme, že v roku 2011 orchester získal strieborné pásmo na Medzinárodnom hudobnom festivale v Českej Kamenici, rok na to získal dokonca na big-bandovej súťaži v Budapešti ocenenie Special Gold v A kategórii. Ďalším krokom v ich kariére bola súťaž Jazz START UP.

   

   Povedali o sebe: „Swingless je študentský big-band zameraný na swingovú hudbu. Zámerom založenia orchestra bolo dať možnosť mladým hudobníkom vzdelávať sa aj v oblasti jazzu, čo je doteraz v slovenskom školstve (a to na úrovni ZUŠ, konzervatórií ako aj VŠ) zriedkavý jav. V súčasnosti sa orchester venuje repertoáru Count Basie Orchestra , ktorého hudbu považujeme za základ big-bandového hrania.“


Členovia SWINGLESS JAZZ ENSEMBLE:

Martin "Sisi" Štourač - 1st trumpet, bandleader 
Jakub Zaťko - 2nd trumpet
 
Andrej Boniš - 3rd trumpet
 
Zuzana Vargová Kozárová - 4th trumpet
 
Marek Jurík - 1st trombone
 
Richard Ferus - 2nd trombone
 
Kevin Mészáros - 3rd trombone
 
Imro Kamenár - 4th trombone
 
Maťka Kažimírová - 1st alto sax, flute
 
Monika Pňačeková - 2nd alto sax