by Miroslava Strháková © Webdesing

Copyright © 2019

I 11. JAZZ FESTIVAL

ŠPANIA DOLINA - BANSKÁ BYSTRICA 2015

  Ak už mladý gitarista vyvolal nadšenie svojím debutovým albumom Rubina, albumom The Spirit Of Django, tento „gypsy jazz freak“ doslova vyráža dych. Diknu spája dokonalú techniku s uvoľnenou hravosťou, prirodzenú muzikálnosť a cit pre melódiu s virtuozitou! Tu a tam zaznievajúce latino tóny robia jeho gypsy sound mimoriadne sympatickým. Pred štyrmi rokmi sa vtedy len 17-ročný Sintu postaral o senzáciu, keď získal cenu Hansa Kollera, azda najdôležitejšie rakúske džezové ocenenie.


   Z klubových koncertov sa stali vypredané „veľké domy“, napr. Divadlo princa regenta v Mníchove či Bourse du Travail v Lyone. Koncerty vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarku, Luxembursku, Anglicku, Taliansku, Iráne, Rusku, na Malte a v Španielsku sa medzičasom stali bežnou súčasťou života Diknu Schneeberger Tria, rovnako ako aj vystúpenia v rozhlase a televízii.


   Spolupráca s renomovaným viedenským džezovým gitaristom Martinom Spitzerom, laureátom ceny Hansa Kollera v roku 2008, a otcom Joschim Schneebergerom na kontrabase sa vyznačuje precíznosťou, radosťou z hry a spontánnosťou. 

 

Diknu Schneeberger - gitara

Martin Spitzer - gitara  

Joschi Schneeberger - kontrabas


DIKNU SCHNEEBERGER TRIO (A)

  Orchester bol založený v roku 1997 ako komorné zoskupenie dlhoročných priateľov –slovenských profesionálnych jazzmanov, ktorí isto patria k špičke jednak slovenskej, ale aj medzinárodnej jazzovej scény. Každý zo sólistov tejto formácie má za sebou už 4 desaťročia buď spoločného, alebo samostatného úspešného  pôsobenia na rôznych domácich aj svetových jazzových pódiách v malých orchestroch, dixielandoch, alebo aj v big bandoch. Žánrové orientovanie VVJQ zodpovedá prirodzenému jazzovému cíteniu jeho členov – teda moderný swing a mainstream až bebop, ale repertoár sa opiera a spoľahlivo ťaží aj z krásneho obdobia tradičného jazzu a dixielandu – s  jeho prispôsobením sa na koncepciu a prejav orchestra. Okrem svetových jazzových „štandardov“ VVJQ zaraďuje do svojho repertoáru aj vlastné skladby. VVJQ spolupracuje so spevákmi a sólistami domácej aj európskej jazzovej scény. VVJQ, vďaka malým rozmerom, ale enormne širokému repertoáru a vrcholnej sólistickej úrovni, je ideálnym orchestrom pre samostatné koncerty, klubové jazzové produkcie, firemné a súkromné podujatia, a aj ako súčasť komplexných kultúrnych programov.


BÉLA SZALÓKY (HU)


   Absolvoval džezovú hudbu a hru na trombón na Akadémii Ferenca Liszta v Budapešti v roku 1995. Je označovaný ako „multifónový umelec“ - lebo okrem trombónu a jeho príbuzných nástrojoch (ventilový trombón, eufónium, tuba),  hrá na trúbku a jej príbuzných nástrojoch (kornet, krídlovka, bas trúbka, ...). V jazzových žánroch sa venuje najviac mainstreamu a swingu, ale aj bebopu a  takisto aj tradičnému jazzu a dixielandu. Začínal v dixielandových skupinách „Heptone Dixieland Band“, neskôr v „Hot Jazz Band“ , „Budapest Ragtime Band“ a v „Oldsmobile Dixieland Band“, s ktorou absolvoval koncerty v mnohých krajinách Európy a v USA. V zozname hudobníkov, s ktorými účinkoval a hral je okrem domácich maďarských jazzmenov aj mnoho naozaj významných svetových mien ako napr. Jiggs Whigham, Carl Fontana, Ed Neumeister, Bart Van Lier, Bill Reichenbach, Tommy Vig, Bill Miller, na pódiach sa stretol a jamm sassion hral s Joe Muranyim, Mike Vaxom, George Bensonom, Birelli Lagrenom, Acker Bilkom, Scott Hamiltonom...! V súčasnosti je Béla Szalóky členom „Benko Dixieland Bandu“. A taktiež súbežne je dirigentom „Orchestra maďarskej špecialnej polície“, svojej formácie „Szalóky Classic Jazz Band“ a „Trio Gyarfas“.

VLADO VIZÁR JAZZ QUARTET & HOSŤ ORCHESTRA BÉLA SZALÓKY (HU)

   Niekedy v marci-apríli 2013 sa zrodila myšlienka a nápad postaviť program a repertoár pre novú a netradičnú jazzovú formáciu muzikantov z Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna a Bratislavy, ktorí sa síce navzájom už dlhšie poznali, niektorí spolu aj hrali, ale všetci kompletne sa na jednom pódiu ešte nestretli. Hlavným spojovacím mottom projektu bola náklonnosť muzikantov (inak, všetko profesionálnych hudobníkov) pre aranžovaný moderný jazzový žáner swingu, bopu, coolu – a treba zdôrazniť, aj pre inteligentný, mäkký a netradične kombinovaný zvuk tenorových dychových nástrojov s mäkkou gitarou a rytmikou orchestra. Autormi myšlienky boli gitaristka, speváčka a kapelníčka Patrícia Páleníčková a trombónista Vlado Vizár. Do tohto zámeru sa netradične, ale práveže výborne, hodil fagot(!) Martina Javorčíka a tenorsaxofón Pavla Pondelíka. A nástrojovú a personálnu mozaiku doplnili Andrej Šebo na kontrabas a Jiří Machala na bicie. „SOFT JAZZ SOCIETY“ – teda „Spoločnosť jemného jazzu“, je to o.i. aj zámerná asociácia s rôznymi slávnymi a legendárnymi jazzovými smermi a žánrami ako „Cool Jazz“, „Be-bop“, „Hard bop“, „West Coast Jazz“, „East Coast Jazz“, a iné. Jemnosť zvuku tejto novej formácie tkvie v mäkkom zvuku všetkých dychových nástrojov a rytmiky.

   Skladby koncertu pozostávajú nielen zo známych diel jazzovej knižnice a klenotnice, ale aj z autorskej dielne trombónistu Vlada Vizára. Zvuk a súzvuk bude pre Vás nový. Aj pre nás. A to nás inšpiruje a motivuje!


Obsadenie orchestra v tohtoročnom koncerte Festivalu:
Patrícia Páleníčková - spev, gitara, lead.
Ján Babič a.h. - bicie
Andrej Šebo - kontrabas
Vlado Vizár - trombón
Martin Javorčík - fagot

 

 

SAXOFÓNOVE KVARTETO ZO SLOVENSKEJ ĽUPČE


  Saxofónové kvarteto zo Slovenskej Ľupče vzniklo v roku 1998. Založili ho saxofonisti - Pavol Pondelík, Karol Potančok, Andrej Gonda a Ján Priesol, pod ktorého vedením celé tie roky kvarteto fungovalo. Myšlienka založiť toto originálne teleso sa zrodila práve v jeho hlave a inšpiráciou mu bol už vtedy zaniknutý ľupčiansky saxofónový kvintet Pentasax, ktorý vtedy viedol Radoslav Solárik. V roku 2003 vydalo Saxofónové kvarteto svoj prvý album a pomaly sa pripravuje aj na vydanie ďalšieho.


   Ako to už v kapelách býva, tak aj táto naša po čase fungovania zmenila svoju formáciu. V roku 2010 nahradila Karola Potančoka v kapele Klaudia Roháčová, no a tento rok do zostavy pribudla namiesto Janka Priesola aj Miška Turcerová. Za roky svojho pôsobenia máme za sebou už mnoho koncertov nie len na domácej scéne, ale aj v zahraničí a vo svojom repertoári máme okrem swingo-vých evergreenov, melódií klasického žánru a popových skladieb aranžovaných členmi kapely zaradené aj skladby skomponované a ušité pánmi Eduardom Rauchom a Jánom Bartánusom na mieru len a len nám.

 

Michaela Turcerová - alt saxofón

Klaudia Roháčová - alt saxofón

Pavol Pondelík - tenor saxofón

Andrej Gonda - barytón saxofón

SOFT JAZZ SOCIETY & SAXOFÓNOVE KVARTETO ZO SLOVENSKEJ ĽUPČE (SK)

  História Leliwa Jazz Band-u siaha do roku 1978, kedy v Tarnówe, v klube Zacheta vznikla kapela s názvom Ragtime band. Túto založil banjista Edward Wnek, ktorý je aj kapelníkom LJB. Rozvoj kapely bol ovplyvnený najmä skutočnosťou, že mesto Tarnów, odkiaľ kapela pochádza sa nachádza v blízkosti Krakowa, ktorý je kolískou poľského jazzu a takisto odtiaľ pochádzajú najlepšie poľské jazové orchestre. Kapela bola v roku 1978 kvartetom až postupne prerástla do veľkej deväťčlennej zostavy, ktorá hrávala v rokoch 85-89. Postupne sa vyprofilovala do dnešnej podoby, s vlastným špecifickým štýlom  v sedemčlennej zostave.


   Zúčastńujú sa množstva podujatí domácich a zahraničných, kde získali niekoľko významných ocenení. (Zlota Tarka 1989 – medzi najlepších 5 v medzinárodnom obsadení). Kapela veľmi úzko spolupracuje s Tarnovským centrom kultúry a Jazzovým klubom Tarnovského centra kultúry, v spolupráci s ktorými tohto roku usporiadali druhý ročník jazzového festivalu s názvom Jazzovy Rynek Tarnowsky.


   Názov Leliwa pochádza z mestského erbu, ktorý bol vytvorený zakladateľom mesta Leliwitom.


   Dvaja Leliwaci – bratia dvojičky Kazik i Jozik Partykowie – sa rozhodli založiť vlastný jazzový klub v reštauracii Bombay-Music, kde sa  pravidelne uskutočňujú jazzové koncerty (vždy vo štvrtok) niekedy sa konajú spontánne jam session a kde si môžete vypočuť veľa dobrého starého jazzu.

 

Edward Wnek - banjo, arr., bandleader

Kazimierz Król - klarinet, altsax

Józef Partyka - trombón

Stanislaw Stańczyk - trúbka

Kazimierz Partyka - tenorsax

Roman Starzec - kontrabas, washboard

Roman Bartnicki - bicie, tuba, spev

LELIWA JAZZ BAND (PL)

www.diknuschneeberger.com

www.leliwajazzband.pl

www.saxkvarteto.wixsite.com

www.szaloky.com