by Miroslava Strháková © Webdesing

Copyright © 2019

I 10. JAZZ FESTIVAL

ŠPANIA DOLINA - BANSKÁ BYSTRICA 2014

   Cementón bol pôvodne - ako veľká dychová hudba - založený v roku 1973 pri štátnom podniku Cementáreň v Banskej Bystrici. Kapela sa v posledných rokoch zaktivizovala, absolvovala zaujímavé zahraničné zájazdy. V roku 2010 sa zúčastnila festivalu dychových hudieb Hradská muzika v Modrom Kameni, kde získala Cenu za inštrumentálny výkon. V roku 2011 získala na krajskej prehliadke malých dychových hudieb v Kremnici zlaté pásmo.


   Cementón má veľmi široký záber repertoáru a na 10.ročníku nášho festivalu sa Vám predstaví veľmi netradične - ako tanečný orchester, pod vedením Pavla Machajdíka.

CEMENTÓN - tanečný orchester

  V rámci prvého dňa jazzového festivalu sa v Banskej Bystrici v Caffé Penalta, Kyjevské nám. 2, predstaví aj komorné zoskupenie jazzových hudobníkov z Banskej Bystrice, Zvolena a Bratislavy pod názvom „JAZZAR QUARTET“. Títo muzikanti sa v hlavnom programe na Španej doline objavia aj ako kmeňoví členovia vo svojich „materských“ kapelách, ale aj ako hosťujúci a kooperujúci sólisti v ďalších formáciách. Názov Občianskeho združenia JAZZAR, ktoré je organizátorom a garantom celého festivalu, je aj zastrešujúcim názvom quarteta.


   JAZZAR QUARTET sa žánrovo a programovo orientuje na swing, mainstream a vlastnú interpretáciu známych jazzových štandartov.

 

Členovia quarteta:

Patrícia Páleníčková - spev, gitara

Andrej Šebo - kontrabas

Vlado Vizár - trombón

Jiří Machala - bicie

JAZZAR QUARTET (SK)

  Teleso Swingless Jazz Ensamble vzniklo ešte v roku 1999 pri ZUŠ v Mojmírovciach ako školský jazzový súbor dávajúci šancu nádejným žiakom. Za takmer 15 rokov existencie si teda big band prešiel dlhú cestu. Kolektív neskôr pôsobil i pri Súkromnej ZUŠ ARS Studio, momentálne funguje pod hlavičkou Súkromnej ZUŠ Heleny Madariovej v Nitre.


   Dovedna 16 hudobníkov a jedna speváčka sú zárukou plného nabitého zvuku typického pre ansámble prvej polovice minulého storočia. Mužstvo zoskupené okolo bandleadera Martina Štourača Vám okrem tradičných big-bandových klasík zahrá i aranžmány latinsko-americkej hudby, muzikálových piesní či dokonca rockových hitov.


   Swingless Jazz Ensamble je predovšetkým koncertné teleso, ich vystúpenia môžete vzhliadnuť nie len na spoločenských udalostiach ako plesy či oslavy, ale i v hudobných kluboch či na medzinárodných súťažiach. Spomeňme, že v roku 2011 orchester získal strieborné pásmo na Medzinárodnom hudobnom festivale v Českej Kamenici, rok na to získal dokonca na big-bandovej súťaži v Budapešti ocenenie Special Gold v A kategórii. Ďalším krokom v ich kariére bola súťaž Jazz START UP.


   Povedali o sebe: „Swingless je študentský big-band zameraný na swingovú hudbu. Zámerom založenia orchestra bolo dať možnosť mladým hudobníkom vzdelávať sa aj v oblasti jazzu, čo je doteraz v slovenskom školstve (a to na úrovni ZUŠ, konzervatórií ako aj VŠ) zriedkavý jav. V súčasnosti sa orchester venuje repertoáru Count Basie Orchestra , ktorého hudbu považujeme za základ big-bandového hrania.“


Členovia SWINGLESS JAZZ ENSEMBLE:

Martin "Sisi" Štourač - 1st trumpet, bandleader 
Jakub Zaťko - 2nd trumpet
 
Andrej Boniš - 3rd trumpet 
Zuzana Vargová Kozárová - 4th trumpet 
Marek Jurík - 1st trombone
 
Richard Ferus - 2nd trombone
 
Kevin Mészáros - 3rd trombone
 
Imro Kamenár - 4th trombone
 
Maťka Kažimírová - 1st alto sax, flute

Monika Pňačeková - 2nd alto sax

SWINGLESS JAZZ ENSAMBLE (SK)

Matúš Rybár - 1st tenor sax 
Monika Štrbová - 2nd tenor sax 
Ľuboš Pňaček - baritone sax, clarinet
 
Boris Berlanský - guitar
 
Enea Bari - double bass
 
Lukáš Rudzan - piano
 
Marcel Kóňa - drums

Dominika Titková - vocal
Marek Kutnár - vocal

  Niekedy v marci-apríli 2013 sa zrodila myšlienka a nápad postaviť program a repertoár pre novú a netradičnú jazzovú formáciu muzikantov z Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna a Bratislavy, ktorí sa síce navzájom už dlhšie poznali, niektorí spolu aj hrali, ale všetci kompletne sa na jednom pódiu ešte nestretli. Hlavným spojovacím mottom projektu bola náklonnosť muzikantov (inak, všetko profesionálnych hudobníkov) pre aranžovaný moderný jazzový žáner swingu, bopu, coolu – a treba zdôrazniť, aj pre inteligentný, mäkký a netradične kombinovaný zvuk tenorových dychových nástrojov s mäkkou gitarou a rytmikou orchestra. Autormi myšlienky boli gitaristka, speváčka a kapelníčka Patrícia Páleníčková a trombónista Vlado Vizár. Do tohto zámeru sa netradične, ale práveže výborne, hodil fagot(!) Martina Javorčíka a tenorsaxofón Pavla Pondelíka. A nástrojovú a personálnu mozaiku doplnili Andrej Šebo na kontrabas a Jiří Machala na bicie.


   „SOFT JAZZ SOCIETY“ – teda „Spoločnosť jemného jazzu“, je to o.i. aj zámerná asociácia s rôznymi slávnymi a legendárnymi jazzovými smermi a žánrami ako „Cool Jazz“, „Be-bop“, „Hard bop“, „West Coast Jazz“, „East Coast Jazz“, a iné. Jemnosť zvuku tejto novej formácie tkvie v mäkkom zvuku všetkých dychových nástrojov a rytmiky.


   Skladby koncertu pozostávajú nielen zo známych diel jazzovej knižnice a klenotnice, ale aj z autorskej dielne trombónistu Vlada Vizára.


Patrícia Páleníčková - spev, gitara 

Andrej Šebo - kontrabas

Vlado Vizár - trombón

Martin Javorčík - fagot

Pavol Pondelík - soprán a tenor saxofón, klarinet

Jiří Machala - bicie

SOFT JAZZ SOCIETY (SK)

  Orchester bol založený v roku 1997 ako komorné zoskupenie dlhoročných priateľov –  slovenských profesionálnych jazzmanov, ktorí isto patria k špičke jednak slovenskej, ale aj medzinárodnej jazzovej scény. Každý zo sólistov tejto formácie má za sebou už 4 desaťročia buď spoločného, alebo samostatného úspešného  pôsobenia na rôznych domácich aj svetových jazzových pódiách v malých orchestroch, dixielandoch, alebo aj v big bandoch. Žánrové orientovanie VVJQ zodpovedá prirodzenému jazzovému cíteniu jeho členov – teda moderný swing a mainstream až bebop, ale repertoár sa opiera a spoľahlivo ťaží aj z krásneho obdobia tradičného jazzu a dixielandu – s  jeho prispôsobením sa na koncepciu a prejav orchestra. Okrem svetových jazzových „štandardov“ VVJQ zaraďuje do svojho repertoáru aj vlastné skladby. VVJQ spolupracuje so spevákmi a sólistami domácej aj európskej jazzovej scény. VVJQ, vďaka malým rozmerom, ale enormne širokému repertoáru a vrcholnej sólistickej úrovni, je ideálnym orchestrom pre samostatné koncerty, klubové jazzové produkcie, firemné a súkromné podujatia, a aj ako súčasť komplexných kultúrnych programov.


Vlado Vizár - trombone, band leader

Andrej Šebo - kontrabas

Ján Babič - bicie

Peter Jankech - piano


PETER LIPA - spev

   Peter Lipa je rodákom z Prešova. V rokoch 1962 - 1968 absolvoval štúdium na Stavebnej fakulte SVŠT a v rokoch 1975 - 1976 nadstavbové štúdium žurnalistiky v Bratislave. Už počas štúdia pôsobil v Prešovskom amatérskom divadle, od roku 1963 hrával v hudobnej skupine Struny spolu so študentmi stavebnej fakulty SVŠT. Okrem účinkovania v mnohých kapelách pôsobil aj v Československom rozhlase, v redakcii vedy a techniky i v hudobnej redakcii. V rokoch 1980 - 1986 pôsobil v zoskupení Lipa - Andršt Blues Band. Od roku 1977 spolupracuje s Petrom Breinerom. V roku 1986 začal spolupracovať s formáciou T + R Band, ktorý vznikol spojením dvoch popredných revivalistických skupín Nový tradicionál a Revival Jazz Band. Okrem štandardného dixielandového repertoáru mierili i do swingu, úpravy skladieb vážnej hudby, rock and roll, blues a podobne, čo zabezpečovalo divácku príťažlivosť. Často hrávali v zahraničí (Holandsko, Nemecko, Fínsko, Španielsko, Kuba, Alžírsko, Grécko, Švajčiarsko, USA a mnoho ďalších). Najznámejšie však boli ich pravidelné štvrtky od roku 1980 do roku 1997 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa, ktoré nadobudli priam kultovú tradíciu. V roku 1997 po rozchode s T+R Band-om, založil Peter Lipa vlastnú formáciu. Peter Lipa je od roku 1989 prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.

VLADO VIZÁR JAZZ QUARTET - hosť PETER LIPA

  Skupina, ktorú v januári 2014 založil Andrej Urminský počas štúdia na Universität für Musik und darstellende Kunst Graz v Rakúsku. V rôznych obmenách odohrala viacero koncertov v Rakúsku a na Slovensku a nahrala debutové EP "Four+1". Je zložená z mladých talentov zo štyroch rôznych krajín a kultúr.  Hudobne sa zameriava a prezentuje Andrejove originálne kompozície a aranžmány, ktoré sa snažia pokryť čo najviac štýlových polôh a farieb, ktoré Andreja ovplyvnili v poslednej dobe. Od tradičného swingu k latin groovom, funku a mnohým iným.  Popri dôraze na melodiku, rytmickú pestrosť a harmonickú farebnosť v aranžovaných pasážach sa stále dbá o dostatok priestoru pre improvizačný element a muzikalitu každého člena kvarteta.  Toto spojenie mladých muzikantov zaručuje jedinečný zážitok a ukážku toho ako hrá jazz mladá (nielen) európska generácia.

 

Andrej Urminský (Slovensko) - guitar, composition, arrangement

   Gitarista, skladateľ a aranžér narodený v Piešťanoch. Je absolventom odboru jazzová gitara na prestížnej Universität für Musik und darstellende Kunst Graz (Rakúsko), kde študoval u profesora Guida Jeszenszkeho, Eda Partyku, Michaela Abeneho, Renata Chicca, Eda Neumeistra a ďalších. Okrem toho počas štúdia absolvoval workshopy s poprednými jazzovými muzikantmi ako napr. Peter Bernstein, Larry Goldings, Wolfgang Muthspiel, Bill Stewart, Billy Hart, Jeff Ballard, David Dorůžka a iní. Počas štúdia participoval na viacerých projektoch v oblasti jazzu a pop-music. Je pravidelný účastník pondelkových jam sessions v Art Jazz Gallery Doda Šošoku v Piešťanoch. V januári 2014 nahral svoje prvé EP "Four+1" so svojím Andrej Urminský International Quintet-om a s rovnakou kapelou absolvoval svoj koncertný debut na IV. ročníku Festivalu Doda Šošoku v júni 2014.

 

Matyás Gayer (Maďarsko) - piano

Vasilis Koutsonanos (Grécko) - double bass

Matheus Jardim (Brazília) - drums

ANDREJ URMINSKÝ INTERNATIONAL QUARTET (SVK,HUN,GRE,BRA)

www.peterlipa.sk

www.jazzar.sk