by Miroslava Strháková © Webdesing

Copyright © 2019

I 13. JAZZ FESTIVAL

ŠPANIA DOLINA 2017

   V decembri 2016 sa v Bratislave uskutočnili dva koncertné večery, ktoré pripomenuli jubileum 55.výročia vzniku legendárnych slovenských jazzových orchestrov Traditional Clubu Bratislava a Revival Jazz Bandu Bratislava.

Koncert mal aj významnú spätnú väzbu na muzikantov – bol inšpiráciou a podnetom k vzniku, resp. oživeniu staro-novej jazzovej formácie pod názvom Traditional Club Revival, v ktorej hrajú pôvodní členovia oboch orchestrov.


Igor Čelko:

   „Po stretnutí v roku 2016 sme sa rozhodli znova oživiť duch hudby, ktorú sme hrali pred vyše 50-timi rokmi a ktorá svojou ľahkosťou, spontánnosťou a vitalitou stále nachádza svoje publikum. Duch tradičného jazzu, ktorý sme hrali či už ako Traditional Club Bratislava alebo Revival Jazz Band. Náš repertoár sa pohybuje medzi skladbami neworlenského jazzu, chicagského dixielandu a swingom a chceli by sme tak osloviť čo najširšie spektrum publika. Kombinácia sopránsaxofón, trombón a gitara/banjo umožňuje aj rozličné farebné a štýlové varianty a tým aj neštandarný sound našej novej formácie“.

Keep swinging!


Obsadenie:

Igor Čelko - sopránsaxofón

Vlado Vizár - trombón

Patrícia Páleníčková - gitara, banjo, spev

Andrej Šebo - kontrabas

Karol Sucháň - bicie


Poznámka:

Tento orchester existoval a hral od januára do júna 2017 pod prechodným názvom „Swing Five“. Meno orchestra s identickým obsadením sa upravuje na definitívne: TRADITIONAL CLUB REVIVAL

TRADITIONAL CLUB REVIVAL (SK)

   Trombónistu Michala Motýľa už dávnejšie považuje slovenská, česká, ale aj európska jazzová scéna za nielen skvelého a technicky bravúrneho sólistu na basový trombón, ale aj za vynikajúceho autora a aranžéra.

Zoskupenie Michal Motýľ Tentet vzniklo v auguste 2013 pre nahrávanie vynikajúceho profilového albumu Michala Motýľa s názvom Sunflowers. Repertoár tenteta tvoria originálne skladby Michala Motýľa, Matúša Jakabčica, Nikolaja Nikitina a Erika Rothensteina. Tieto kompozície vychádzajú z tradície, ale kombinujú aj rôzne prvky moderného jazzu. Dychová sekcia tenteta je netradične zložená zo štyroch trombónov, jednej trúbky a dvoch saxofónov. Rytmickú sekciu tvorí gitara, kontrabas a bicie nástroje.


Obsadenie orchestra:

Michal Motýľ - bass trombón, kompozície, aranžmány

Jozef Vöröš - trombón

Juraj Mitošinka - trombón

Vlado Vizár a.h. - trombón

Ondrej Juraši - trúbka, krídlovka

Miroslav Poprádi - klarinet, soprán, tenor sax.

Erik Rothenstein - barytón sax, bas klarinet, flauta, kompozície, aranžmány

Matúš Jakabčic - giitara, gitarový synthezátor, kompozície, aranžmány

Peter Korman - kontrabas

Marián Ševčík - bicie


Michal Motýľ:

   V r.1983–88 študoval na Št. Konzervatóriu v Košiciach v triede prof. Pavla Takáča. Počas štúdia získal na súťažiach Slovenských Konzervatórií viacero ocenení. VŠMU v Bratislave absolvoval v triede Doc. J.Gašparoviča. V r. 1989 získal na súťaži Amati Kraslice (ČSFR) 2.cenu, v r.1990 na Interpretačnej súťaži ml. umelcov v Bratislave 3.cenu a v r. 1992 na súťaži Pražská Jar Cenu pre najúspešnejšieho kandi-táta z ČSFR. V r.1989 - 1990 bol členom Tanečného orchestra Československej televízie (bastrombón); Bratislav-ského Big Bandu; Big Bandu Radio Bratislava, pre ktorý aj komponoval a aranžoval; Bratislavského trom-bónového kvarteta, s ktorým účinkoval vo Viedni, Karlsruhe a iných európskych mestách.

   Od roku 1992 je členom trombónovej skupiny Slovenskej filharmónie (bastrombón) a členom CZ–SK Big Bandu Matúša Jakabčica, s ktorým sa zúčastnil rôznych jazzových festivalov. V rokoch 1996 –2005 príležitostne spolupracoval s Big Bandom Gustava Broma, od roku 2006 člen (bastrombón). V súčasnej do-be je aj členom menších kapiel. Bastrombón hrá v Nikistein Jazz Sextete ; Erik Rothenstein Jazz Quinete; Soul for Seven. V roku 2013 založil Michal Motýľ Tentet, s ktorým nahral CD Sunflowers; spolupracuje s formáciou Five ´Bones Brothers Vlada Vizára.

MICHAL MOTÝĽ TENTET (SK)

   "The Obradovic - Tixier Duo“ je nový projekt, ktorý vznikol zo spolupráce francúzskeho klaviristu Davida Tixiera a chorvátskej hráčky na bicie a perkusie Lady Obradović. Prináša novú formu jazzového prejavu, založenom na zmiešaní „live“ zvuku klavíra a bicích s elektronikou, textami, polyrytmami, elektronickými slučkami a v spojení so sofistikovanými harmóniami slúži ako prostriedok prenosu hudby k poslucháčovi s použitím emócií a elegancie. Prostriedky v podaní dua sú spojené s prekvapivou hybnosťou.


   Lada je umelec s vynikajúcou muzikálnosťou a hra na bicích je pre ňu „...ako hra na klavíri vyrobeného z koží, ktoré sa dotykom a úderom rozozvučia“. Jej jemný dotyk vychádza z množstva variantov a dynamiky, niekedy sotva počuteľne, inokedy zase akoby kontrastne s opačnou dynamickou amplitúdou. Jej polyrytmické prostriedky vytvárajú priestor a atmosféru, ktorú vzápätí poskytne k dispozícii klavíru.


   Dávid, výborný a tvorivý klavírista hrá súčasne dva klávesy, akustický a elektronický, aby pomocou rôznych farebných odtieňov spojil a rozšíril ich zvukové možnosti. Hra a elektronické zvuky vytvárané pravou rukou na syntezátore, dopĺňajú ako ozvena prirodzený zvuk klavíra.

Toto duo, tvorené silnými hráčskymi osobnosťami, je harmonicky a rytmicky dokonalé, a čerpá zo zhodnej muzikantskej filozofie a presvedčenia.


   Lada Obradović je chorvátska jazzová hráčka na bicie, skladateľka a aranžérka. Hudobné vzdelávanie začala výukou klasickej hry na klavír. Neskôr „objavila“ bicie, do ktorých sa okamžite zamilovala. Po ukončení "Rock Academy" v Záhrebe, sa presťahovala do rakúskeho Grazu, kde dokončila štyri roky štúdia bicích na bakalárskom stupni. V rámci tohto štvorročného štúdia mala možnosť sa stretnúť, pracovať alebo hrať s niektorými veľkými jazzovými menami ako napr. Jimmy Cobb, Don Menza, Curtis Fuller, Benny Golson, Carla Bley, a iní.


   V roku 2009 sa zúčastnila na Medzinárodnej letnej „Drums“ dielni, kde získala štipendijný pobyt v New Yorku (!). V roku 2014 začala nový projekt pod jej vedením "Lada Obradovic Project". V roku 2016 sa stala finalistkou medzinárodnej súťaže Competition v Kalifornii. V rovnakom roku sa stáva členom David Tixier tria, s ktorým vystupuje po celom Švajčiarsku a Francúzsku. V nasledujúcich rokoch sa Lada zúčastnila na mnohých súťažiach a jazzových festivaloch v Európe. Vystupovala s rôznymi hudobnými formáciami rôznych štýlov, od tria až po big bandy v Chorvátsku, Slovinsku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.


Obsadenie:

David Tixier - klavír, klávesy, syntezátor, kompozície

Lada Obradović - bicie, perkusie, spev, zvonkohra, hlas

OBRADOVIĆ – TIXIER DUO (CR, FR)

   Popredný slovenský slovenský trúbkár a hráč na krídlovku, skladateľ a aranžér Lukáš Oravec patrí nielen k slovenskej jazzovej špičke, ale je známy a etablovaný už aj vo vrcholnej kategórii európskej a medzinárodnej jazzovej scény. Jeho pozitívna jazzová agilita a činorodosť je povestná. Okrem jeho spolupráce s niekoľkými domácich hudobnými telesmi, otvára aj vlastné jazzové projekty s významnými hosťami!


   Účasť jazzovej formácie Lukáš Oravec Quartet s americkým hosťom, vynikajúcim klavíristom a skladateľom Danny Grissettom na 13. Jazz Festivale Špania Dolina ´2017 možno považovať za výrazný organizátorský a dramaturgický úspech festivalu. Obsadenie Quarteta dotvára skvelá česko-slovenská jazzová rytmika: Tomáš Baroš - kontrabas a Marián Ševčík – bicie nástroje.


   Lukáš Oravec absolvoval štúdium na Konzervatóriu v Žiline. Po jeho ukončení bol prijatý na Royal Academy of Music Aarhus (DK) odbor klasickej hudby a štúdiu na jazzovej trúbke. V rokoch 2009-10 pokračoval v štúdiu na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně (CZ) na katedre vážnej hudby a tiež štúdium jazzovej interpretácie. Jednou z jeho najväčších skúseností bola stáž na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowice (PL), kde študoval na katedre klasickej hudby na katedre jazzu. Od roku 2011 sa venuje štúdiu jazzovej interpretácie na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně a v roku 2013 bol prijatý na jazzovú katedru Master of Arts City of Vienna University (AT).


   Spolupracoval na rôznych projektoch a s mnohými bigbandami, napr. v RAMA Big Band (DK), Big Bandu Gustava Broma, SK-CZ Big Bandu Matúša. Od roku 2012 hrá so svojím projektom Lukáš Oravec Quartet (SK/HU), s ktorým získal najvyššie ocenenie v súťaží nové tváre slovenského jazzu za "zrelý kolektívny výkon". Debutový album "Introducing Lukáš Oravec Quartet" vyhral cenu Esprit 2013 za najlepší jazzový album roku. Hosťuje a spolupracuje s česko-slovenskou, ale i zahraničnou jazzovou scénou a s jej významnými osobnosťami.


   Danny Grissett , je americký jazzový klavírista, klávesista a skladateľ, narodený r.1975 v Los Angeles. Ako päťročný začal hrať a študovať klasickú hudobnú výchovu a hru na klavír. Promoval v LA z hudobnej výchovy na California State University Dominguez Hills. Potom absolvoval dvojročný magisterský titul v odbore jazzovej interpretácie na California Institute of the Arts. Po troch rokoch hrania v okolí Los Angeles sa presťahoval do New Yorku, kde bol členom formácie trúbkára Nicholasa Paytona a členom orchestra trúbkára Toma Harrella. Grissett vydal svoj prvý album ako líder v roku 2006 pre spočnosť Criss Cross, pre ktorú pokračoval v nahrávaní ďalších albumov s významnými osobnosťami jazzovej scény v New Yorku.


   Časopis Down Beat v recenzii v roku 2010 poznamenal, že Grissettova jazzová hra vychádza z odkazu klavíristov Mulrewa Millera, Herbie Hancocka a Sonnyho Clarka, na ktorom vytvára vlastnú harmóniu a rytmus - svojim vlastným rukopisom.


Obsadenie Lukáš Oravec Quartet & Danny Grissett:

Danny Grissett - klavír, kompozície

Lukáš Oravec - trúbka, krídlovka, kompozície

Tomáš Baroš - kontrabas

Marián Ševčík - bicie

LUKÁŠ ORAVEC QUARTET (SK, CZ)  & DANNY GRISSET (USA, SK)

   Krakovský orchester Jazz Band Ball Orchestra, je považovaný za najstarší poľský orchester tradičného jazzu. Vznikol v roku 1962 z iniciatívy nedávno zosnulého trubkára Johna Kudyka a skupiny študentov Academy of Music v Krakove. Debut JBBO sa konal súťažou amatérskych jazzových kapiel „poľského juhu“, kde skupina získala prvú cenu. Ďalším úspechom, ktorým sa predstavil JBBO už na celoštátnej jazzovej scéne, bolo víťazstvo v súťaži „Jazz na Odre“ v roku 1965. Táto udalosť odštartovala nespočetné množstvo koncertov v Poľsku a takmer po celom svete. Kapela sa zúčastnila na North Sea Jazz Festival v Haagu, Dixieland Meeting Oberhausen (Nemecko) a niekoľkokrát na slávnom Dixieland Jazz Jubilee v Sacramente (USA). Orchester spolupracoval s mnohými významnými hudobníkmi, vrátane slávneho trúbkára Wallace Davenporta. JBBO začinal ako dixielandová kapela, ale s postupom času a po personálnych zmenách, sa štýl vyvinul a rozšíril: (hovorí známy kritik Bogdan Chmury) "... Ich hudba je syntéza neworleánskeho jazzu, swingu s prvkami bebop, bluesu, poľského folklóru a latino" – tomu hudobní fanúšikovia tlieskajú po viac ako päťdesiat rokov.


Americký klavirista a spevák Stanley Breckenridge je doktor muzikológie a odborný asistent na Ka-tedre afroamerických štúdií na California State University vo Fullertone. Prednášal tiež na univerzite v Márii Curie-Sklodowskej univerzity a Jagelonskej univerzite. Ako hudobník vystupoval sólovo, aj s inými hudob-níkmi v mnohých európskych krajinách, Japonska a Spojených štátov. Vydal deväť hudobných albumov. S JBBO pracuje od roku 2013.


Obsadenie orchestra JBBO:

Bogdan Wysocki - trúbka

Marek Michalak - trombón, spev

Jacek Mazur - klarinet, tenorsax, spev

Wojciech Groborz - klavír

Teofil Lisiecki - kontrabas, leader

Wieslaw Jamiol - bicie


Stanley Breckenridge - sólový spev

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA (PL) & STANLEY BRECKENRIDGE (USA)